Пресконференция във Варненския археологически музей. Експедиция АБОРА IV - аргонавти от каменната ера.

21 март 2019

Пресконференция във Варненския археологически музей.

Експедиция АБОРА IV- аргонавти от каменната ера.

Това лято ще стартира международната морска експедиция ABORA IV. Неин организатор е д-р Доминик Гьорлитц от Германия, основател на Асоциацията за експериментална археология и изследвания в Германия.

Основната цел на тази експедиция е да бъде проследен морския маршрут, по който са били осъществявани търговските контакти между древните цивилизации от бреговете на Черно море и Източното Средиземноморие през праисторическата епоха. За реализацията й ще бъде построена съвременна реплика на древноегипетски кораб, с който ще бъде осъществено плаване с международен екипаж по маршрут Варна–Истанбул-Чанак кале (Троя)-Егейските острови-остров Крит.

Д-р Доминик Гьорлитц лично ще посети Варна на 26 и 27 март, за да даде пресконференция в Археологическия музей, по време на която ще разкаже за резултатите от своите последни изследвания и подготовката на бъдещата, четвърта по ред, морска експедиция.

Варненският археологически музей е официалният представител на България в международния екипаж. Фондация „Белославско стъкло“ ще е основен партньор, отговарящ за техническите аспекти при реализацията на проекта „АБОРА“ IV. Медицинският университет във Варна проявява интерес към медицинските аспекти на бъдещата международна експедиция.

Дата на провеждане на пресконференцията: 27 март (сряда), 2019 г.

Час на провеждане: 10.30 ч.

Място на провеждане: зала „Одесос” на Варненския археологически музей

Лице за контакт: Теодор Роков, отдел „Археология”, 0878389565